Історія бібліотеки


ІСТОРІЯ

МИНЬКОВЕЦЬКОЇ БІБЛІОТЕКИ

 

      Дореволюційне село Миньківці не відзначалося успіхами в культурному розвитку, охороні здоров'я, благоустрої. Після закінчення громадської війни, коли в селі встановилась Радянська влада - гострим було питання - навчання людей грамоти. Перші комсомольці Дейкалюк Василь, Кунець Марія, Оксюта Іван, Кревенюк Надія, Кушнірук Марія вели на селі політмасову роботу, потім в 1920 році вирішили створити хату-читальню. Читальню прийняв в свою хату священник Шумовський. Завідував хатою-читальнею Кунець Макар.

З Славути поступово почали надходити книги, журнали і газети «Молодий більшовик», «Комітет незалежних селян», «Радянська сім'я». При хаті-читальні був читальний зал, вечорами в якому збиралися селяни. Там проводилися голосні читання, бесіди,обговорювалося прочитане та інше.

Першим лектором був Брославець Сергій Іванович, який потім працював у Миньковецькій школі, навчав хімії не одне покоління дітей. В 1923 в селі був створений клуб і бібліотека. Першим бібліотекарем був призначений Баланчук Андрій, працював він без заробітної плати. Але при записі читачів в бібліотеку потрібно було платити щомісячно по 5 копійок.

В 1929 році частина книг, яка була на руках читачів втратилась через велику пожежу, яка виникла в наслідок сухого літа і сильного вітру у вересні спалахнули будівлі в селі, вулиці Лебедівки. Згоріло 129 господарств і місцева школа, яка діяла в селі з 1800 року.

На початку 30-х років помилково в Миньківці надійшла велика партія книг (500 примірників), які були адресовані в с. Миньківці Дунаєвецького району. В кінці 30-х років завідуючим бібліотекою працював Баланчук Владимир Устинович. Книги знаходилися у трьох шафах. На той час дуже популярними були книги класиків. З розповіді свідків Баланчука Петра Михайловича, Кавушевського Віктора Людвіговича та інших.

Велика Вітчизняна війна перетворила велике село Миньківці в згарище. Село повністю було спалене фашистами. Лише після визволення село почалось відбудовуватись.

Після повоєнного лихоліття, судячи з запису першої інвентарної книги, бібліотека почала свою роботу в 1949 році. Дата першого запису в інвентарній книзі 10 листопада 1949 року. Записана перша «партія» книг в кількості 173 примірників. Серед перших книг були: Фадеева А. «Разгром», твори  О.Пушкіна, І. Корленка, Нечуя-Левицького, А. Тесленка та інші. Всі книги були видані 1948-1949 роками. Серед книг було 9-томне видання Сталіна. Бібліотека поповнювала фонд журналами «Більшовик», «Україна», «Партійне життя», «Сільське господарство України», «Культурно-освітня робота» та інші. Поступово зростає книжковий фонд, збільшується кількість читачів, люди відчували потребу в книзі, в живому спілкуванні. В селі виникла гостра потреба будівництва нового клубу. І його будівництво було розпочато на місці руїн знищеної церкви. Яка була найбільшою в районі і збудована в 1904 році при настоятелях Снакіцького та Маркевича.

Будівництво сільського будинку культури було закінчено в 1959 році. На
той час бібліотекарем працював Лабунець Володимир. В новозбудованому приміщенні 2 кімнати площею 78кв. м. було виділено приміщення для бібліотеки, в якій окремо розмістилося біля 6000 тисяч фонду для дорослих та юних читачів. Бібліотеку в новому приміщенні очолила Вознюк Ніна Василівна, яка працювала до 1966 року. В жовтні 1966 року в бібліотеку прийшла працювати Нечипорук Ніна Сергіївна. На той час послугами бібліотеки користувалося 1.5 тисяч читачів, з них 500 дітей. Введена додаткова одиниця бібліотекаря - Кунець Сергій Васильович. Але, матеріальна база була бідною, книг для обслуговування такої кількості читачів не вистачало. Лише з 1976 року, коли бібліотеки району перейшли на централізацію і бібліотеку очолила Кравчук Надія Василівна, а бібліотекарем стала Самойлюк Катерина Василівна, значно покращився кількісний та якісний склад книжкового фонду, зміцніла матеріальна база. На І. 01. 1980 року книжковий фонд нарахував 14 тисяч примірників різної тематики, 1945 читачів, прочитано 444 тисяч книг, брошур, газет та журналів.

Протягом 80-х - 90-х років значно зміцніла матеріальна база бібліотеки. Вона повністю обладнана необхідною кількістю стелажів, вітрин, каталожних ящиків, столів, стільців. До послуг 1000 читачів, яких обслуговує сьогодні бібліотека 14 тисяч книг різноманітної періодики. Читачі мають змогу відпочити, поспілкуватися, бути присутніми на різних заходах, подивитися телепередачі, послухати музику, бути учасниками свят, обрядів, які активно проводять працівники бібліотеки.

Протягом всього існування бібліотека надає свої послуги жителям сіл Романівни та Хутір Шевченка. На базі клубів у цих селах були створені пункти видачі і 1 раз на тиждень обслуговувались читачі на місці, але всі бажаючі в тому числі і діти обслуговувались Миньковецькою бібліотекою.

Але, в зв'язку з економічною кризою в країні в 1997 році працівники бібліотеки були переведені на скорочений робочий день, хоча бібліотека працювала згідно розпорядку.

В 2000 році завідуючою стає Самойлюк Катерина Василівна, вона як досвідчений працівник працює спільно з працівниками будинку культури і школи, проводить масові заходи, бере участь в оглядах-конкурсах.

В 2006 році на базі Миньківської бібліотеки проведено районне заняття школи сільського бібліотекаря Славутської зони району. Допомагає Катерині Василівні  бібліотекар Левчук Валентина Олександрівна.

Але, з кожним роком кількість жителів зменшується, дуже бідне надходження книг та періодики, нема умов для зберігання фонду і з 2006 року припиняється робота на пунктах видачі. Всі села: Миньківці, Хутір Шевченка, і Романіни обслуговує стаціонарна Миньківська бібліотека з одним працівником Самойлюк К.В.

На 2010 рік книжкового фонду нараховується 12245 примірників, послугами бібліотеки користується 600 жителів місцевого та навколишніх сіл, з них 110 дітей шкільного віку. До їх послуг алфавітний та систематичний каталоги, краєзнавча та систематична картотеки.

У 2011 році бібліотекарем було призначено Новак Валентину Миколаївну. Пріоритетним напрямом  в роботі бібліотеки є патріотичне виховання молоді.” Від того, якою вона сьогодні буде, які цінності стануть ядром її світогляду, залежить майбутнє нашої держави” – так вважає Валентина Миколаївна Новак.

       Однією із важливих складових  національно-патріотичної роботи є краєзнавча діяльність. Адже не знаючи минулого свого краю, не можеш стати освіченою людиною, патріотом своєї Батьківщини. Валентина Миколаївна разом зі своїми читачами вивчають історію свого села, відкривають його невідомі сторінки. Протягом  років в бібліотеці зібрано цікаві матеріали про історію села Миньківці.     Проводяться уроки мужності, години історії.             
        Головна мета, яку бібліотекар ставить перед собою – це виховання у юнацтва любові до рідного краю, до його історії, рідної природи з використанням краєзнавчої інформації, удосконалення та впровадження нових форм роботи з популяризації літератури краєзнавчої тематики.              
       Як форма організації дозвілля дітей, при бібліотеці діє Клуб за інтересами «Чарівна намистинка» для учнів 5 - 9 класів. Цей клуб був створений з метою продуктивного впливу  на формування особистості дітей, сприяння їх соціальній адаптації, всебічному і гармонійному розвитку.              

      В своїй діяльності бібліотекар намагається якомога повніше задовольняти потреби користувачів, прагне перетворити свій заклад на інформаційний, громадський центр свого регіону, який активно впливає на процеси розвитку економіки, освіти, культури місцевої громади.
      Планує Валентина Миколаївна і впровадження нових бібліотечних послуг з використанням комп’ютерів та вільного доступу до Інтернету.     
      Валентина Миколаївна  переконана, що  книга потрібна людині і сьогодні, і в майбутньому. Без неї неможливі повноцінна освіта та самоосвіта, відродження духовності, формування світогляду.

У 2012 році було розпочато поточний ремонт приміщення за кошти сільської ради та спонсорську допомогу. У читальному залі замуровано 2 вікна, у книгосховищі 1 двері та  2 вікон, а також встановлено металеві грати. Активну участь у ремонті брав голова сільської ради Гаврилюк В.М. та жителі села. Славутська РЦБС закупила та встановила трохзоновий лічильник і електроконвектор,  для покращення умов роботи сільської бібліотеки-філії.

Інтернет – центр відкрито у 2013 році за фінансової підтримки Миньковецької сільської ради. Методичну допомогу в організації роботи центру надавала Славутська РЦБС.

Бібліотека має у своєму розпорядженні доступ до Інтернету, де читачі з допомогою бібліотекаря можуть ознайомитися з останніми надходженнями до інформаційної мережі. Кожен користувач бібліотеки незалежно від місця проживання, освіти, соціального стану, політичних переконань, отримує об’єктивну, повноцінну інформаці.

Наявність Інтернету в бібліотеках надає можливість розвивати бібліотеки майбутнього, які, працюючи в глобальному світовому просторі, не втрачають багатства й неповторності традиційної книгозбірні.

 

 

 

 

 

Паспорт бібліотеки - філіалу с Миньківці
Славутської РЦБС.

Відомості про бібліотекаря:                    Новак Валентина Миколаївна
Дата народження:                                             18.11.1980 р.
Освіта:                                                      молодший спеціаліст

Головні показники діяльності бібліотеки.

Книжковий фонд                   - 11245 прим;
Книговидача                 - 12000;
Читачів                         - 600;

Відвідувань                  - 3500.

 

Матеріальна база

Площа бібліотеки                 - 76 м2;
Кількість кімнат           - 2;
Кількість стелажів       - 17;
Кількість столів           - 6;
Кількість стільців         - 22.

 

Каталоги та картотеки (кількість)

Алфавітний каталог - 1;
Систематичний каталог - 1;
Систематична картотека - 1.

Меню сайту

Форма входу

Пошук

Календар

«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Наше опитування

Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 3

Друзі сайту

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Copyright MyCorp © 2024 | Безкоштовний хостинг uCoz